Dřevěné fasády


Dřevěné fasády se v současnosti znovu objevují jako moderní architektonický a estetický prvek ve stavebnictví. Dřevo jako obklad vytváří originální vzor a dokonalý vzhled domu a zároveň je to velmi funkční přírodní materiál s vynikajícími fyzikálními vlastnostmi. Každý majitel této přírodní fasády je právem hrdý na nádherný kabát svého domu s vůní pryskyřice.

Současně se vzhledem dřevěné fasády je stejně důležitá i její funkčnost. Nejdůležitějším úkolem fasády je chránit stěny domu před působením nepříznivých povětrnostních vlivů jako je déšť, sníh, vítr a sluneční záření. Dřevěné profily fasády musí být namontovány tak, aby především zajišťovaly odvod dešťové vody. Ochranný dřevěný plášť bez mezer plní funkci jakéhosi „ochranného štítu“, který odvede tu nejdrsnější práci v ochraně stěny. Vodotěsnou funkci přitom plní vrstva umístěná až za odvětrávanou mezerou. To je velmi vhodné i z pohledu prostupu vlhkosti stěnou. Při transportu vlhkosti zevnitř domu skrz obvodovou stěnu do exteriéru mají odvětrávané systémy jednoznačnou výhodu. Skladby stěny pod dřevěným pláštěm mohou tak méně bránit prostupu vlhkosti z interiéru ven. Oproti tomu fasádní omítky musí být zároveň voděodolné, ale zároveň umožňovat prostup vlhkosti zevnitř ven. Splnění obou těchto požadavků zároveň dokonale je velmi obtížné. Ne ale pro dřevěnou odvětrávanou fasádu.

Dnešním trendem jsou fasádní obklady s přiznanými mezerami, jejichž velikost je od několika milimetrů až po několik centimetrů.
Tyto fasády pak plní především architektonickou a stínící funkci.

Materiály

Při výběru vhodné dřeviny na dřevěnou fasádu musíme vycházet především z fyzikálních vlastností jednotlivých druhů dřevin. Z těch rozhodujících je třeba vyjmenovat hustotu dřeva, tvarovou stálost, odolnost proti praskání a povětrnostním vlivům. Z těch nejvhodnějších dřevin na výrobu dřevěné fasády je sibiřský modřín, červený cedr a tepelně upravené dřeviny, například thermowood borovice.

Technické řešení fasády

Při montáži dbáme na kvalitu a správnou technologii prováděných prací, dáváme velký důraz na detail, který podtrhne dokonalý vzhled dřevěné fasády.

Odvětrání – pro dřevěné fasády nezbytný prvek. Odvětrávací mezera mezi dřevěným obkladem a zateplením stěny zajišťuje odvádění vlhkosti z interiéru do venkovního prostředí a tím zabraňuje kondenzaci vlhkosti přímo na dřevě. Mezera o rozměru 25 – 40 mm se vytvoří pomocí podkladového roštu z dřevěných latí, nejlépe ze stejného materiálu jako je obklad. Stejně důležitá je mezera ve spodní i horní části fasády, která zajistí proudění vzduchu za obkladem. Tyto mezery se chrání proti vniknutí ptáků a drobných živočichů vhodnými mřížkami.

Kotvení – je dvojího druhu, finální dřevěný obklad je přimontován do podkladového roštu většinou pomocí nerezových pohledových fasádních vrutů. Ty je potřeba předvrtat a to pro estetický dojem a zejména pro zamezení praskání dřeva na konci dřevěného profilu. Přichycení obkladu k roštu je také možné pomocí ocelových spon, které se přistřelují do pera palubky a jsou tím pádem skryté. Fasáda je potom čistá bez spojovacích prvků, tato metoda je ale možná jen při použití červeného cedru, který je velmi tvarově stálý a spony tento profil udrží ve stejné poloze po celou životnost fasády.

Kotvení dřevěného podkladového roštu se provádí pomocí ocelových profilů s vhodnou povrchovou úpravou (pozink, nerez). Tyto kotvy procházejí přes zateplení obvodové stěny, proto je nutné montovat je časově před tímto zateplením. Při použití zateplovacího systému z polystyrenu se může dřevěný rošt kotvit pomocí závitových tyčí do zdiva stěny.

Rohy – řešení rohů a špalet má několik možností:

a) rohy překrývané masivní rohovou lištou ze stejného materiálu
b) rohy segmentové tvořené svislým hranolkem, ke kterému se vodorovné palubky dosazují
c) rohy na pokos, vodorovné profily se seřezávají pod úhlem 45° a dosazují k sobě s mezerou cca 3 mm – doporučujeme , tento způsob nemění estetický charakter fasády

Ochrana dřeva

Některé dřeviny není nutné ničím povrchově chránit, obsahují dostatečné množství ochranných látek, které zamezují hnilobě a pronikání dřevokazných škůdců (např. sibiřský modřín a některé exotické dřeviny).

Při použití ochranných nátěrů se však prodlužuje životnost použitých dřevin, omezuje pronikání vlhkosti a sjednocuje se postupné zabarvování fasády.

Ochranné nátěry na dřevo od společnosti SAICOS vytvářejí ucelený systém ochrany pro vnitřní i vnější prostředí.

Povrchové úpravy na bázi olejů a vosků a UV-vytvrzovacích systémů jsou pevně a trvale spojeny se dřevem. Nátěry se neloupou, nepraskají a při renovaci nepotřebují náročnou úpravu ani po mnoha letech. Jsou prodyšné, regulují vlhkost, omezují bobtnání a smršťování dřeva. Díky nasáknutí oleje hluboko pod povrch dřeva je zaručena extrémní odolnost proti povětrnostním vlivům a dlouhá životnost.

Pro dřevěné fasády doporučujeme – Saicos UV olej na fasády, vnější olejová lazura v mnoha odstínech, UV dlouhodobá ochrana, renovace bez přebrušování.